کاهش ۱۰ درصدی فروش اپل در سه ماهه اول سال باعث شد جایگاه نخست بزرگترین فروشنده گوشی هوشمند را به سامسونگ واگذار کند.

فروش گوشی‌های هوشمند اپل در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ با کاهش حدود ۱۰ درصدی همراه بوده است و با اوج گرفتن فروش برندهای اندروید و چالش‌های موجود در چین، جایگاه نخست به سامسونگ اختصاص یافت.

داده‌های شرکت تحقیقاتی IDC نشان دهنده کاهش حدود ۱۰ درصدی فروش گوشی‌های هوشمند اپل در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ به دلیل تشدید رقابت توسط سازندگان گوشی‌های هوشمند اندروید است.

فروش جهانی گوشی‌های هوشمند در ماه ژانویه تا مارس با ۷.۸ درصد افزایش به ۲۸۹.۴ میلیون دستگاه رسید و سامسونگ با بدست گرفتن ۲۰.۸ درصد از سهم بازار، جایگاه برتر گوشی ساز را به خود اختصاص داد.

کاهش شدید فروش اپل در حال رخ می‌دهد که این شرکت تولید کننده آیفون عملکرد قوی در سه ماهه منتهی به دسامبر داشته است، به طوری که موفق شده بود با پشت سر گذاشتن سامسونگ رتبه نخست را به عنوان تولیدکننده شماره یک گوشی در جهان از آن خود کند. در حال حاضر اپل با دارا بودن ۱۷.۳ درصد سهم بازار به رتبه دوم بازگشته است.

سایر برندهای چینی از جمله هوآوی نیز عملکرد خوبی داشته اند و صاحب سهمی از بازار را به دست آورده اند. شیائومی، یکی دیگر از برترین سازندگان گوشی‌های هوشمند در چین، با سهم بازار ۱۴.۱ درصد در سه ماهه اول، جایگاه سوم را به خود اختصاص داد.

سامسونگ که جدیدترین سری‌گوشی های هوشمند پرچمدار خود یعنی سری گلکسی اس ۲۴ را در ابتدای سال عرضه کرد، موفق به فروش بیش از ۶۰ میلیون گوشی در این دوره شده است. پیشتر اعلام شده بود فروش جهانی گوشی‌های هوشمند گلکسی اس ۲۴ در مقایسه با سری گلکسی اس ۲۳ سال گذشته در سه هفته اول عرضه، ۸ درصد افزایش یافته است.

طبق گزارش IDC، در سه ماهه اول، اپل ۵۰.۱ میلیون دستگاه آیفون فروخته است که در مقایسه با فروش ۵۵.۴ میلیون دستگاه در مدت مشابه سال گذشته شاهد کاهش حجم فروش این شرکت بوده‌ایم. همچنین فروش گوشی‌های هوشمند اپل در چین در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۳ نسبت به سال قبل ۲.۱ درصد کاهش یافته است.

کاهش فروش گوشی‌های اپل نشان دهنده چالش‌های پیش روی این شرکت آمریکایی در سومین بازار بزرگ خود می‌باشد به این دلیل که برخی از شرکت‌های چینی و سازمان‌های دولتی استفاده کارمندان از دستگاه‌های اپل را محدود می‌کنند. این اقدام در واکنش به اعمال محدودیت‌های دولت ایالات متحده برای برنامه‌های چینی به دلایل امنیتی است.

این شرکت مستقر در کالیفرنیا، در ماه ژوئن کنفرانس توسعه دهندگان جهانی خود را برگزار خواهد کرد، و انتظار می‌رود اخبار و اطلاعات تازه‌ای را از گوشی‌های هوشمند، آی‌پدها و سایر دستگاه‌های منتشر کند.

سرمایه‌گذاران با دقت به برنامه‌های اپل برای توسعه هوش مصنوعی چشم دوخته‌اند. اپل تاکنون در مورد استفاده از فناوری هوش مصنوعی در دستگاه‌های خود اطلاعاتی ارائه نداده است. لازم به ذکر است شرکت اپل در اوایل سال جاری نیز جایگاه نخست با ارزش‌ترین شرکت جهان را به مایکروسافت واگذار کرد.

اتاق خبر مستر جانبی

منبع: https://techfars.com/281910/apple-loses-top-phonemaker-spot-to-samsung-as-iphone-shipments-drop-idc-says/