دانشمندان با بررسی قدیمی‌ترین کهکشان‌های کیهان، کهکشانی را پیدا کرده‌اند اند که ظاهرا دارای یک سیاهچاله مرکزی بسیار پرجرم است و طبق تشعشعاتی که از خود ساطع می‌کند، تخمین زده می شود که حدودا نیمی از جرم کل کهکشان را تشکیل می‌دهد که در مقایسه با کهکشان‌های امروزی، عدد بسیار بزرگی است.

نکته جالب‌تر اینکه این سیاهچاله بسیار سنگین فقط نیم میلیارد سال پس از بیگ بنگ شکل گرفته است. این پدیده نشان می‌دهد که برخی سیاه‌چاله‌های پرجرم ممکن است بدون گذراندن مرحله میانی تشکیل شده‌ باشند.

اولین کهکشان‌های کیهان به‌تازگی توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب کشف شده‌اند. این تلسکوپ با استفاده از عدسی خاص خود توانسته ۱۱ کهکشان را شناسایی کند که کمتر از یک میلیارد سال پس از بیگ بنگ شکل گرفته‌اند.

دانشمندان تصمیم گرفتند این کهکشان‌ها را برای یافتن سیاهچاله‌های بسیار پرجرم بررسی کنند. سیاهچاله‌ها زمانیکه تغذیه می‌شوند، مقادیر زیادی پرتو ایکس از خود ساطع می کنند، بنابراین دانشمندان به سراغ تلسکوپ اشعه ایکس چاندرا رفتند تا داده‌های لازم را از کهکشان های کشف شده توسط جیمز وب به دست آوردند.

این اولین سیاهچاله پرجرم است که دانشمندان توانسته‌اند با قدمت نیم میلیارد سال بعد از بیگ بنگ کشف کنند. هنوز ناشناخته‌های زیادی درباره این سیاه‌چاله‌های مرموز وجود دارد و باید منتظر اطلاعات بیشتری درباره نحوه شکل گیری و تکامل آنها باشیم.

اتاق خبر مستر جانبی

منبع: https://techfars.com/265601/supermassive-black-hole-found-only-half-a-billion-years-after-big-bang/