شرکت فرانسوی Mecaware توانسته ۴۰ میلیون یورو پول برای تجاری سازی فناوری بازیافت باتری خود جمع آوری کند.

این استارتاپ که در سال ۲۰۲۰ تاسیس شده، در زمینه بازیافت باتری‌ها و ضایعات تولیدی کارخانه‌های باتری‌سازی تخصص دارد. فناوری این شرکت که نتیجه تحقیقات انجام شده در دانشگاه لیون است، بر پایه نوعی فرآیندی شیمیایی است که از CO2 برای جداسازی فلزات در باتری‌ها و جه بازیابی آن‌ها استفاده می‌کند.

به گفته Mecaware، فناوری این شرکت نه تنها با محیط زیست سازگار است و هزینه پایینی دارد، بلکه در کل دنیا بی‌نظیر است.

این استارتاپ با حمایت سرمایه‌گذاران، دولت فرانسه و برخی بانک‌ها قصد دارد به سمت تجاری‌سازی فناوری خود برای بازیافت ضایعات کارخانه‌های باتری‌سازی برود. این شرکت در پروژه موسوم به Gigafactories Scrap – ScrapCO2MET قرار است ۵۰ تن فلز بازیافتی در سال تولید کند که شامل لیتیوم، نیکل، منگنز و کبالت خواهد بود.

Mecaware در همین راستا قصد دارد یک مرکز فنی جدید در لیون تاسیس کند که در سال ۲۰۲۵ فعالیت خود را شروع خواهد کرد. این شرکت همچنین مهندسان خود را دو برابر خواهد کرد و تعداد آن را در سال ۲۰۲۴ به ۸۰ نفر افزایش خواهد داد.

به نظر می‌رسد بازیافت موادی مانند لیتیوم و کبالت می‌تواند منجر به کاهش وابستگی اتحادیه اروپا به کشورهای خارجی از جمله چین و شیلی شود. به گفته مقامات اروپایی، اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۵۰ به ۶۰ برابر لیتیوم بیشتر و ۱۵ برابر کبالت بیشتر نیاز خواهد داشت.

اتاق خبر مستر جانبی

منبع: https://techfars.com/263031/french-startup-bags-40m-for-unique-co2-battery-recycling-tech/