گوگل یکی از اولین شرکت‌هایی بود که هوش مصنوعی مولد را به محصولات خود اضافه کرد و حالا به نظر می‌رسد که برخی از آن‌ها از جمله موتور جستجو را پولی خواهد کرد.

طبق یک گزارش جدید، گوگل قصد دارد در کنار جستجوی معمولی یک قابلیت جستجوی هوش مصنوعی نیز ارائه کند که پولی خواهد بود.

در واقع قرار است گوگل بهترین نتایج جستجو را در نسخه پولی موتور جستجوی خود ارائه کند و کسانی که می‌خواهند از آن بهره‌مند شوند باید هزینه اشتراک ماهانه بپرادزند.

اخیرا مایکروسافت با ادغام هوش مصنوعی در موتور جسنجوی بینگ خود توانسته است کاربران زیادی را جذب خود کند.

گفتنی است گوگل به‌تازگی چت‌بات هوش مصنوعی بارد را به جمنای تغییرنام داده است. از طرفی، هوش مصنوعی Gemini Ultra 1.0 که قدرتمندترین مدل زبانی بزرگ (LLM) گوگل می‌باشد در دسترس عموم قرار گرفته است.

گوگل چند ماه پیش اعلام کرد که دو تیم تحقیقاتی Brain Team و DeepMind خود را برای ایجاد یک واحد جدید به نام Google DeepMind تجمیع کرده است. وظیفه این واحد توسعه مدل هوش مصنوعی نسل بعدی گوگل یعنی Gemini بود که این شرکت آن را سه نسخه مختلف معرفی کرد.

گوگل گفته است که Gemini را به‌صورت چندوجهی طراحی کرده است که آن را قادر به انجام کارهای پیشرفته می‌کند.

هوش مصنوعی Gemini در سه سایز مختلف ارائه شده تا نیازهای مختلف را پوشش دهد. قوی‌ترین نسخه Gemini Ultra نام دارد که برای انجام کارهای پیچیده طراحی شده است. مدل بعدی Gemini Pro نام دارد که برای استفاده در طیف وسیعی از دستگاه‌ها طراحی شده است. نسخه Gemini Nano نیز کارآمدترین مدل برای انجام کارهای روی دستگاه است.

گوگل ادعا کرده که Gemini Ultra موفق شده ۳۰ بنچمارک از ۳۲ بنچمارک آکادمیک را با موفقیت طی کند و حتی توانسته GPT-4 را در همه دسته‌بندی‌های مبتنی بر درخواست‌های متنی شکست دهد.

اتاق خبر مستر جانبی

منبع: https://techfars.com/281069/googles-new-ai-search/