دادگاه عالی کلرادو به‌تازگی حکمی را صادر کرده است که شامل بررسی تاریخچه کلمات کلیدی کاربران گوگل جهت شناسایی مظنونان آتش سوزی مرگبار در سال ۲۰۲۰ می‌شود. این حکم، مورد انتقاد طرفداران حریم خصوصی از جمله موسسه EFF قرار گرفته است.

طبق رای دادگاه در پرونده آتش سوزی مرگبار در سال ۲۰۲۰، گوگل باید آدرس IP هر کسی را که در ۱۵ روز قبل از آتش‌سوزی خانه‌ای را جستجو کرده است ارائه دهد. در این آتش سوزی پنج مهاجر سنگالی از جمله یک کودک کشته شدند.

ABC News گزارش داده است که گوگل در ابتدا به خاطر نقض احتمالی سیاست رازداری خود، این درخواست را رد کرد، اما در نهایت تسلیم شد و آدرس‌های IP را ارائه کرد. ۶۱ جستجو توسط هشت حساب انجام شده که پنج مورد از آن‌ها در کلرادو بوده‌اند. پلیس حالا سه نوجوان را به عنوان مظنون دستگیر کرده است.

پلیس می گوید که یکی از آن‌ها، چندین بار قبل از آتش سوزی از گوگل برای جستجوی آدرس محل استفاده کرده است. با این حال، EFF گفته است که این حکم‌ها ممکن است افراد بی‌گناه را درگیر کند.

گوگل نیز گفته است که «علیرغم تمام خواسته‌های قانونی پلیس، ما یک فرآیند دقیق برای محافظت از حریم خصوصی کاربران خود داریم.»

اتاق خبر مستر جانبی

منبع: https://techfars.com/264224/google-forced-to-reveal-user-search-history-in-colorado-court-ruling/