طبق یک گرارش جدید، کارمندان مراکز دولتی چین مجاز به استفاده از گوشی‌های هوشمند خارجی از جمله آیفون نیستند. با افزایش تنش‌ها بین آمریکا و چین، مقامات چینی می خواهند وابستگی خود را به فناوری‌های خارجی کاهش دهند تا از این طریق به امنیت سایبری خود و کاهش درزاطلاعات حساس‌شان کمک کنند.

پس از ممنوعیت استفاده از گوشی‌های آیفون در مراکز دولتی چین سهام اپل ۳.۶ درصد کاهش یافت. طبق بخش‌نامه جدید، کارمندان چینی دیگر نمی‌توانند از آیفون‌ها در گروه‌های چت یا جلسات استفاده کنند.

طبق گزارش وال استریت ژورنال، انتشاز خبر این ممنوعیت ضربه بزرگی به اپل زده است و سهام این شرکت ۳.۶ درصد کاهش یافته است. همانطور که می‌دانید چین یکی از بزرگترین بازارهای اپل است که تقریبا یک پنجم از کل درآمد اپل را تشکیل می دهد.

به نظر می‌رسد این تصمیم دولت چین در واکنش به اعمال تحریم‌های تجاری علیه هواوی و ZTE و همچنین ممنوعیت تیک تاک در ایالت‌های آمریکا گرفته می‌شود. از طرف دیگر، شرکت‌های آمریکایی مانند انویدیا و AMD نمی توانند تراشه‌های هوش مصنوعی خود را به چین و روسیه بفروشند.

تام فورته، تحلیلگر DA Davidson گفته است که اپل برای مصمون ماندن از اقدامات چین در تلاش برای تنوع بخشیدن به زنجیره تامین خود است. این شرکت سعی دارد تا بخشی از تولیدات خود را از چین به ویتنام و هند منتقل کند. البته این کار ممکن است سال‌ها طول بکشد.

منبع: china

اتاق خبر مستر جانبی

منبع: https://techfars.com/260459/china-bans-the-use-of-iphones-for-government-employees/