با ظهور و گسترش تکنولوژی مجازی‌سازی، وب سایت‌هایی که‌ به‌دنبال بهبود عملکرد خود بودند به‌سراغ خرید سرور مجازی (VPS) رفتند تا بتوانند در میان رقبا موفق‌تر عمل کنند. این سرورها درواقع یک کامپیوتر قدرتمند و همیشه آنلاین هستند که محیطی اختصاصی و بزرگ را در اختیار مدیران وب سایت قرار می‌دهند تا بتوانند راحت‌تر بخش‌های مختلف وب سایت را مدیریت کنند.

به‌دنبال این اتفاق، حرفه‌ای جدید و تخصصی با عنوان مدیر سرور مجازی یا VPS administrator به‌وجود آمده است؛ شغلی که نقش بسیار مهمی در عملکرد بهینه سرور دارد و بدون وجود آن، سرور با اختلالات جدی مواجه می‌شود.

در ادامه وظایف مدیر سرور مجازی را با یکدیگر بررسی می‌کنیم تا بتوانیم به درک بهتری از اهمیت وجود یک مدیر سرور مجازی برسیم.

اهمیت وجود مدیر سرور مجازی

امروزه با توسعه وب سایت‌ها، استفاده از سرور مجازی به‌عنوان یکی از مناسب‌ترین راه‌ها برای بهبود عملکرد وب سایت شناخته می‌شود؛ علاوه بر اینکه خرید سرور مجازی VPS برای میزبانی و مدیریت وب سایت میتواند به افزایش کارایی یک وب سایت کمک کند و در اینجاست که نقش مدیر سرور مجازی، اهمیت خود را بیشتر نشان می‌دهد.

مدیر سرور مجازی کسی است که به‌خاطر دانش تخصصی و فنی عمیقی که دارد، تنظیمات سرور را به‌شیوه‌ای اصولی انجام می‌دهد و بر عملکرد بخش‌های مختلف آن نظارت دارد. به همین خاطر اگر در یکی از قسمت‌های سرور مجازی اختلالی به‌وجود بیاید، این مدیر سرور است که مسئولیت برطرف کردن مشکلات را بر عهده دارد و باید به‌سرعت نسبت به رفع آن‌ها اقدام کند.

از طرف دیگر،‌ برای آنکه وب سایت‌ها بتوانند بهترین استفاده را از سرور مجازی داشته باشند، لازم است به‌طور مناسب به منابع موردنیاز خود دسترسی داشته باشند. در اینجا، مدیر سرور متناسب با نیازی که وب سایت‌ها دارند منابع را در اختیارشان قرار می‌دهد و با برقراری امنیت سرور، از آن در برابر حملات مخرب و نفوذ هکرها محافظت می‌کند.

در نتیجه، عملکرد حرفه‌ای یک مدیر سرور مجازی باعث می‌شود تا وب سایت‌ها با سرعت بیشتری پیشرفت کنند.

نرم‌افزار سرور مجازی VPS manager چیست؟

نرم‌افزار «مدیر سرور مجازی (VPS manager)» یکی از ابزارهای مورد استفاده مدیران سرور است که در فرایند مدیریت، نظارت و نگهداری از سرور مجازی به آن‌ها کمک می‌کند. البته این نرم‌افزار جایگزین مدیر سرور نیست و تنها به‌عنوان یک دستیار نقش خود را ایفا می‌کند.

وظایف مدیر سرور مجازی VPS administrator

همانطور که گفتیم، یک مدیر سرور مجازی وظیفه مدیریت و نظارت بر صحت عملکرد سرور مجازی را بر عهده دارد. در زیر تعدادی از مهم‌ترین وظایف مدیر سرور مجازی را برای شما فهرست کرده‌ایم:

۱- مدیریت سرور مجازی از دیدگاه سیستم عامل

۲- ارائه فضای کافی برای دسترسی به منابع مورد نیاز و کاهش بار سرور اصلی

۳- به‌روز رسانی بخش‌های مختلف سرور

۴- مسئول تامین امنیت بخش‌های مختلف سرور مجازی و محافظت از داده‌ها

۵- مدیریت منابع سرور

۶- نصب سرور برای اجرای صحیح پروژه‌های داخلی و تجاری

۷- پشتیبانی فنی ، برای پاسخگویی به نیازها و سوالات کاربران

۸- انجام هماهنگی‌های لازم با سایر بخش‌ها برای حل مشکلات زیرساختی سرور

۹- عیب‌یابی سرور و نگهداری از آن‌

۱۰- نظارت و رسیدگی مداوم بر مشکلات

۱۱- پیکربندی و مدیریت شبکه؛ مانند مدیریت ترافیک شبکه و راه‌اندازی فایروال

۱۲- مدیریت پچ سرور

۱۳- انجام تست نفوذ

یک مدیر سرور مجازی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

حالا که با وظایف مدیر سرور مجازی آشنا شدیم، می‌خواهیم بدانیم که یک مدیر سرور مجازی خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

۱- برخورداری از دانش فنی عمیق

باید در زمینه سرورهای مجازی و فناوری‌های مرتبط، از دانش فنی گسترده‌ای برخوردار باشد و تسلط کاملی نسبت به عملکرد هر یک از بخش‌های سرور داشته باشد.

۲- مهارت بالا در برنامه‌ریزی و مدیریت

باید در زمینه برنامه‌ریزی و مدیریت و همچنین تخصیص و توزیع منابع نرم‌افزاری و سخت‌افزاری توانایی بالایی داشته باشد.

۳- وجود تجربه کافی

باید از تجربه کافی در زمینه مدیریت سرورهای مجازی برخوردار باشد. همچنین بتواند به‌خوبی مشکلات فنی را برطرف کند و نحوه رفع آن‌ها را به کاربران آموزش دهد.

بهترین سرور مجازی VPS

۵- داشتن مهارت‌های ارتباطی قوی

باید از مهارت‌های ارتباطی قوی برخوردار باشد تا بتواند به‌خوبی با تیم پشتیبانی ارتباط برقرار کند.

۶- برخورداری از مهارت حل مسئله

باید از مهارت حل مسئله و سرعت عمل بالایی برخوردار باشد تا بتواند در سریع‌ترین زمان، مشکلات وب سایت را شناسایی و برطرف کند.

این موارد، همه از مهم‌ترین ویژگی‌هایی هستند که یک مدیر سرور مجازی موفق باید از آن‌ها برخوردار باشد. بنابراین اگر به‌دنبال یک مدیر سرور مجازی خبره برای سازمان خود هستید یا علاقه دارید به‌شکل حرفه‌ای در این حوزه فعالیت داشته باشید، مهم است که به این ویژگی‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید.

دستیابی به موفقیت‌های بزرگ سازمانی، با حضور یک مدیر سرور مجازی حرفه‌ای

شرکت‌ها برای بهبود کارایی سرور و کاهش هزینه‌های جانبی خود، به مجازی‌سازی روی می‌آورند، اما برای بهره‌مندی کامل از مزایای آن، لازم است تا از یک مدیر سرور مجازی حرفه‌ای کمک بگیرند. در اینجا وظایف مدیر سرور مجازی را به شما معرفی کردیم و با بررسی ویژگی‌های یک مدیر سرور مجازی، متوجه شدیم که نقش مدیر سرور مجازی تا چه حد می‌تواند در تضمین عملکرد بهینه و قابل اعتماد سرورهای مجازی اهمیت داشته باشد.

با وجود یک مدیر سرور مجرب، می‌توانید با خیال راحت از مزایای سرورهای مجازی استفاده کنید و کسب‌وکار خود را توسعه دهید.

اتاق خبر مستر جانبی

منبع: https://techfars.com/257161/%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1-%D8%B3%D8%B1%D9%88%D8%B1-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%DA%A9%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%DA%86%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C%DA%A9%D9%86%D8%AF%D8%9F/