همانطور که می‌دانید، اپل به شرکت‌های شخص‌ثالث اجازه نمی دهد اپلیکیشن‌های خود را از قبل در iOS بارگذاری کنند. اپلیکیشن‌های یوتیوب و گوگل مپس که قبل‌ترها روی آیفون بارگذاری شده‌ بودند در iOS 6 حذف شدند و گوگل مپس با اپل مپس جایگزین شد.

حالا ساندار پیچای مدیرعامل گوگل، روز دوشنبه در دادگاه واشنگتن دی‌سی در پرپنده آنتی تراست دولت آمریکا علیه گوگل شهادت داد. شهادت پیچای درباره معامله‌ای بود که گوگل با اپل بر سر موتور جستجوی پیش‌فرض در سافاری بسته است. قاضی دادکاه باید مشخص کند که آیا این معامله قانون ضدانحصارگرایی را در بازار موتورهای جستجو نقض کرده یا خیر.

پیچای در شهادت خود فاش کرد که او و تیم کوک مدیر عامل اپل، سالی یک بار ملاقات می‌کنند تا در مورد چگونگی اجرای این قرارداد صحبت کنند. پیچای گفت که اپل در سال ۲۰۱۸ نگران کاهش درآمد حاصل از قراردادی بود که با گوگل داشت چراکه موتور جستجوی گوگل در iOS با کاهش ترافیک مواجه بود.

پیچای در دادگاه گفت «یکی از مواردی که در اندروید به خوبی کار می‌کرد موتور جستجوی گوگل بود، بنابراین من پیشنهاد کردم که این موتور جستجو می‌تواند به‌طور پیش‌فرض برای iOS نیز استفاده شود و ما خود را متعهد به حمایت از محصول‌ برای سالهای متمادی می‌دانستیم.» اما مساله اینجاست که استفاده از موتور جستجوی گوگل به طور پیش فرض در iOS می تواند قوانین آنتی تراست را نقض کند.

اتاق خبر مستر جانبی

منبع: https://techfars.com/264974/google-ceo-pichai-testifies-in-court-we-once-asked-apple-to-preload-search-on-ios/