در یک اتفاق ناگهانی، سم آلتمن روز جمعه از سمت مدیرعاملی شرکت OpenAI برکنار شد. این تصمیم ناگهانی ظاهرا پس از یک پروسه مشورتی توسط هیات مدیره OpenAI گرفته شده است. هیات مدیره این شرکت گفته است کهآلتمن در روابط خود با اعضای هیات مدیره صادق نبوده است که این موضوع باعث شده تا هیات مدیره نتواند به‌طور موثر به وظایف خود عمل کند.

آلتمن در حساب توییتری خود از فعالیتش در OpenAI ابراز خوشحالی کرده و به برنامه‌های آینده خود اشاره کرده است. علاوه بر برکناری آلتمن، گرگ برکمن، از بنیانگذاران OpenAI نیز از ریاست هیات مدیره استعفا داده است. در حال حاضر، میرا موراتی مدیر ارشد سابق فناوری OpenAI، به‌عنوان مدیرعامل موقت انتخاب شده است.

برکناری آلتمن با توجه به نقش او در توسعه هوش مصنوعی ChatGPT واقعا دور از انتظار بود. او سال گذشته، بر توسعه محصولات هوش مصنوعی ChatGPT و Dall-E نظارت داشت.

بلومبرگ گزارش داده است که برکناری آلتمن احتمالا مربوط به اختلافات داخلی در مورد ایمنی هوش مصنوعی می‌شود. در هرحال، آلتمن یک چهره سرشناس در حوزه هوش مصنوعی است و جای تعجبی ندارد که او به زودی یک شرکت هوش مصنوعی جدید تاسیس کند.

اتاق خبر مستر جانبی

منبع: https://techfars.com/266382/the-ceo-of-open-ai-was-fired-after-reported-ai-safety-disagreements/