رقابت بین شرکت‌ها باعث می‌شود تا آن‌ها برای ارائه محصولات بهتر با هزینه کمتر رقابت کنند و برنده اصلی این رقابت مصرف‌کنندگان هستند. البته شرکت‌هایی هستند که مخالف رقابت هستند و تلاش می‌کنند که بازار را در انحصار خود نگه دارند و ظاهرا گوگل یکی از آن‌هاست.

دادگاه زسیدگی به شکایت وزارت دادگستری آمریکا علیه گوگل در ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۳ آغاز شده است. در این شکایت ادعا شده که گوگل با سوء استفاده از موقعیت خود در زمینه موتورهای جستجو، قوانین ضد انحصارگرایی را نقض کرده است. ساتیا نادلا مدیرعامل مایکروسافت نیز به‌تازگی در این دادگاه علیه گوگل شهادت داده است. او گفته است که مایکروسافت ۱۰۰ میلیارد دلار در بینگ سرمایه گذاری کرده تا انحصار گوگل را به چالش بکشد.

در حال حاضر، گوگل محبوب‌ترین موتور جستجوی دنیاست و اکثر کاربران به جای بینگ، از گوگل را به عنوان موتور جستجوی پیش فرض خود استفاده می‌کنند. با این حال، وزارت دادگستری آمریکا ادعا کرده که این شرکت با سوء استفاده از موقعیت خود، همچنان به دنبال ایجاد انحصار بوده است.

نادلا در جریان شهادت خود در دادگاه گفت که مایکروسافت ۱۰۰ میلیارد دلار در بینگ سرمایه گذاری کرده است تا با گوگل رقابت کند و از سلطه این شرکت در بازار جستجو جلوگیری کند.

به گفته نادلا، گوگل از قدرت خود برای سرکوب رقابت استفاده کرده است. برای مثال، او از تلاش گوگل برای پرداخت پول به اپراتورها و سازندگان گوشی برای نگه داشتن گوگل به عنوان موتور جستجوی پیش فرض دستگاه خود اشاره کرد.

هنوز معلوم نیست که شهادت نادلا چه تاثیری روی روند محاکمه گوگل خواهد داشت، اما اظهارات او می‌تواند احتمال مجرم شناخته شدن گوگل را در رابطه با نقض قوانین آنتی تراست افزایش دهد.

اتاق خبر مستر جانبی

منبع: https://techfars.com/262730/ceo-satya-nadella-microsoft-spent-100-billion-to-prevent-google-monopoly/