به‌تازگی کاربران اسنپ چت پلاس پس از آنکه دستیار هوش مصنوعی این برنامه My AI شروع به کارهای ناخواسته کرد دچار سردرگمی شده‌اند.

در یک اتفاق عجیب MyAI که قسمتی از اشتراک پلاس ماهانه ۳.۹۹ دلاری اسنپ چت است به‌صورت کاملاً خودکار و بدون هیچ‌گونه برنامه‌ریزی قبلی برای چنین قابلیتی برای این دستیار به انتشار استوری‌های یک ثانیه در صفحه کاربران پرداخت. این حادثه کوچک باعث شد کاربران اسنپ چت فکر کنند دستیار هوش مصنوعی این برنامه احتمالاً به خودآگاهی رسیده است.

تصویر مرموزی که از دورنگ تشکیل شده بود و حتی عده‌ای در ابتدا فکر می‌کردند که تصویری ساده ای از دیوار اتاقشان است تعجب و حیرت کاربران را برانگیخته بود. در همین رابطه پس از این که از هوش مصنوعی در این مورد پرسیده شد My AI یا سکوت اختیار می‌کرد یا وجود یک مشکل فنی را تأیید می‌کرد.

این رفتار غیرمنتظره باعث شوخی و وحشت جزئی در میان کاربران شد و آنها را به این فکر انداخت که آیا این نشانه‌ای از خودآگاهی درحال‌رشد هوش مصنوعی است یا خیر. درحالی‌که این ایده خودآگاهی مطمئناً برای برخی هیجان‌انگیز بود، به‌زودی توسط یک سخنگوی تکذیب و مشخص شد که این اختلال صرفاً یک نقص موقتی بوده است.

اما آنچه این حادثه را به‌صورت ویژه‌ای جالب می‌کند، گفت‌وگوها و حدسیاتی است که در پی آن به وجود آمد. هوش مصنوعی My AI که مجموعه‌ای از ویژگی‌ها، از جمله توصیه‌های برای استفاده از فیلترهای تصویری مختلف، پیشنهاداتی برای معرفی رستوران‌ها و فعالیت‌های تفریحی، و عملکردهای معمول هوش مصنوعی‌های مختلف دیگر را ارائه می‌دهد با این نقص فنی به کاربران اجازه داد تا نگاهی پنهانی و هرچند ناخواسته، به قابلیت‌های بالقوه هوش مصنوعی بیندازند.

منبع: gizmochina

اتاق خبر مستر جانبی

منبع: https://techfars.com/258616/snapchats-ai-assistant-posted-a-story-and-then-deleted-it/