دبیان (Debian) هرچند قدیمی‌ترین سیستم عامل لینوکس نیست و یک ماه جوان‌تر از Slackware است، اما این پروژه که توسط ایان مرداک شروع شد موفق‌ترین نسخه این سیستم عامل محسوب می‌شود.

وبلاگ دبیان اعلام کرده که این پروژه به طور رسمی ۳۰ ساله شده است. همانطور که احتمالا می‌دانید توزیع لینوکس توسط ایان مرداک در سال ۱۹۹۳ با پیامی به گروه خبری comp.os.linux.development ارسال شد.

مرداک در واقع جنبش بزرگی در جامعه نرم‌افزار منبع باز آزاد (FOSS) ایجاد کرد و حالا این سیستم عامل توسط داوطلبانی از سراسر جهان در حال توسعه است.

دبیان خود را یک سیستم عامل جهانی می‌داند ما و آن را در همه جا از جمله دیتاسنترها، کامپیوترهای شخصی، دستگاه‌های اینترنت اشیا، لپ‌تاپ‌ها، سرورها و حتی رایانه‌های ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌توان ببینیم.

اما موفقیت دبیان عمدتا به این خاطر است که بیش از هر نسخه دیگر لینوکس، پروژه های مشتق‌شده دارد. دبیان در حال حاضر قلب تپنده gLinux Rodete گوگل است و همچنین در سرویس ابری آمازون موسوم به AWS استفاده شده است.

در حال حاضر، لینوکس اوبونتو با داشتن سهم ۳۳.۹ درصدی، محبوب ترین سیستم عامل رایگان دنیاست و دبیان با سهم ۱۶ درصدی در رده دوم قرار دارد. همچنین مقامات چین قصد جایگزینی ویندوز با لینوکس در آینده نزدیک را دارند.

منبع: techspot

اتاق خبر مستر جانبی

منبع: https://techfars.com/258692/debian-the-grandaddy-of-linux-operating-systems-turns-30/