کوالکام جدیدترین تراشه میان‌رده خود که اسنپدراگون ۷ نسل ۳ نام دارد معرفی کرده است. هرچند نامگذاری این تراشه ممکن است به معنای جایگزینی آن با اسنپدراگون ۷ پلاس نسل ۲ یا اسنپدراگون ۷s نسل ۲ باشد، اما اسنپدراگون ۷ نسل ۳ در واقع بین این دو تراشه قرار دارد.

اسنپدراگون ۷ نسل ۳ با لیتوگرافی ۴ نانومتری TSMC شاخته شده و از معماری ۱+۳+۴ بهره می‌برد. ان تراشه دارای یک هسته اصلی Kryo با فرکانس ۲.۶۳ گیگاهرتز، ۳ هسته با فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز و ۴ هسته با فرکانس ۱.۸ گیگاهرتز است.

کوالکام می‌گوید که اسنپدراگون ۷ نسل ۳ در مقایسه با اسنپدراگون ۷ نسل ۱ حدود ۱۵ درصد عملکرد پردازشی بهتر و ۵۰ درصد عملکرد گرافیکی سریع‌تر است. این تراشه همچنین ۲۰ درصد مصرف انرژی کمتری دارد.

از طرفی، واحد پردازش عصبی Qualcomm Hexagon آن ۶۰ درصد عملکرد هوش مصنوعی سریع‌تری نسبت به نسل ۱ دارد. همچنین گرافیک نسل ۳ از APIهای OpenGL ES 3.2، OpenCL 2.0 FP و Vulkan 1.3 پشتیبانی می‌کند.

تراشه جدید کوالکام از نمایشگرهای ۴K با نرخ نوسازی ۶۰ هرتز یا +FHD با نرخ ۱۶۸ هرتز پشتیبانی می‌کند. این پردازنده مجهز به یک ISP Qualcomm Spectra است که می‌تواند ماژول‌های دوربین ۲۰۰ مگاپیکسلی را مدیریت کند و ویدیوهای ۴K HDR با فرکانس ۶۰ هرتز فیلم‌برداری کند.

اسنپدراگون ۷ نسل ۳ دارای سیستم مودم-RF 5G Snapdragon X63 است که سرعت دانلود تا ۵ گیگابیت بر ثانیه را در باندهای mmWave و زیر ۶ گیگاهرتز ارائه می‌کند. این تراشه همچنین از استانداردهای اتصال وای‌فای ۶E و بلوتوث ۵.۳ پشتیبانی می‌کند.

انتظار می‌رود اولین گوشی‌های مجهز به اسنپدراگون ۷ نسل ۳ تا چند هفته آینده توسط شرکت‌های آنر و ویوو معرفی شوند.

اتاق خبر مستر جانبی

منبع: https://techfars.com/266273/snapdragon-7-gen-3-brings-15-faster-cpu-50-more-powerful-gpu/