بدنبال بروز مشکلات مالی، اداره کل ملی هوانوردی و فضایی آمریکا موسوم به ناسا به دنبال راهی کم هزینه و آسان‌تر برای انتقال نمونه خاک مریخ به زمین است.

بنا به اعلام مقامات این شرکت انتظار می‌رود برنامه‌‎های جایگزین در پاییز یا زمستان اعلام شود. نیکی فاکس، معاون عملیاتی ناسا در گفتگویی اعلام کرد در برنامه‌های جایگزین به جای جهش‌های بزرگ تکنولوژیک، بر نوآوری و فناوری‌های اثبات شده متمرکز خواهند بود.

تصمیم به اتخاذ استراتژی جدید برای بازگرداندن نمونه‌های مریخ پس از آن صورت می‌گیرد که طبق بررسی های صورت گرفته در سپتامبر گذشته به سفارش ناسا مشخص گردید این ماموریت به دلیل توقعات غیرواقعی بودجه‌ای و برنامه زمانی از ابتدا با مشکل مواجه شده بود. همچنین این ماموریت برای مدیریت موثر سازماندهی نشده است.

این موارد با کاهش شدید بودجه برنامه‌های فضایی از سوی کنگره در سال جاری همراه شده است. صدها نفر از کارکنان آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا (JPL) در لس آنجلس، که مرکز عملیات ماموریت مریخ است، از کار بیکار شده‌اند.

شایان ذکر است که از سال ۲۰۲۱، مریخ نورد استقامت (Perseverance Rover) در حال جمع آوری نمونه‌های معدنی از کف دریاچه مریخ باستانی به نام دهانه جیزرو (Jezero Crater) بوده و مواد را در لوله‌هایی که برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی در آینده در نظر گرفته شده است مهر و موم می‌کند تا نشانه‌های احتمالی میکروب‌های فسیل شده را پیدا کند.

اتاق خبر مستر جانبی

منبع: https://techfars.com/282080/budget-crisis-nasa-looking-for-cheap-ways-to-return-soil-samples-from-mars-to-earth/