اتصال ماهواره‌ای یکی از قابلیت‌های اصلی سری آیفون ۱۴ اپل بود و برخی از گوشی‌های اندرویدی نیز در تلاش هستند تا این قابلیت را ارائه کنند. انتظار می رفت که کوالکام به پروژه Snapdragon Satellite به این جمع بپیوندد، اما ظاهرا این پروژه به سرانجام نخواهد رسید.

شرکت ارتباطات ماهواره‌ای ایریدیوم (Iridium) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که به همکاری خود با شرکت کوالکام برای ارائه خدمات ماهواره‌ای خاتمه داده است.

البته این قطع همکاری به معنای آن نیست که اتصال ماهواره ای هرگز اتفاق نخواهد افتاد. مدیر عامل ایریدیوم گفته است که صنعت موبایل در حال حرکت به سمت این فناوری است. ضمن اینکه شرکت‌هایی مانند SpaceX، AT&T و T-Mobile هم‌اکنون روی پروژه‌های مشابهی کار می‌کنند. برای مثال، کاربران T-Mobile در حال حاضر می‌توانند از طریق ماهواره‌های استارلینک، پیام ارسال کنند.

کوالکام نیز در بیانیه خود گفته است که شرکت‌های سازنده گوشی هوشمند همچنان به استفاده از راهکارهای اتصال به ماهواره ادامه خواهند داد.

کوالکام تراشه اسنپدراگون ۸ نسل ۲ را با قابلیت اتصال ماهواره‌ای معرفی کرد، به شرط آنکه سازندگان گوشی هوشمند سخت‌افزار آنتن موردنیاز را استفاده کنند. پروژه Snapdragon Satellite قرار بود در نیمه دوم امسال معرفی شود، اما با قطع همکاری دو شرکت کوالکام و ایریدیوم این اتفاق دیگر نخواهد افتاد.

اتاق خبر مستر جانبی

منبع: https://techfars.com/265799/snapdragon-satellite-not-happening-after-qualcomm-and-iridium-end-partnership/