ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس و تسلا، می‌گوید که هوشمندتر شدن هوش‌مصنوعی عمومی (AGI) نسبت به باهوش‌ترین انسان‌ها، احتمالا در سال آینده و یا نهایتا در دو سال آینده رخ خواهد داد.

ایلان ماسک پیش‌بینی کرده است که توسعه‌ی هوش مصنوعی عمومی احتمالا در سال ۲۰۲۵ و یا سال ۲۰۲۶ به نقطه‌ای خواهد رسید که این هوش‌مصنوعی می‌تواند از باهوش‌ترین انسان‌ها باهوش‌تر باشد.

در یک مصاحبه در شبکه‌ی اجتماعی X، ایلان ماسک به نیکولای تانگن مدیرعامل صندوق پولی نروژ گفت: “هوش‌مصنوعی توسط تامین برق محدود شده است و نسخه‌ی بعدی چت بات هوش‌مصنوعی Grok، احتمالا تا ماه آینده تمرینات خود را به پایان می‌رساند.”

زمانی که درمورد جدول زمانی هوش‌مصنوعی عمومی از ماسک سوال شد، ماسک گفت: “اگر شما هوش‌مصنوعی عمومی را به صورت هوش‌مصنوعی‌ای باهوش‌تر از باهوش‌ترین انسان تعریف کنید، فکر می‌کنم که احتمالا یک یا دو سال آینده به آن نقطه خواهیم رسید.” این اتفاق به قدرتی برابر با صدهزار کارت گرافیک H100 انویدیا برای تمرین Grok 3، نسل بعدی هوش‌مصنوعی این شرکت، نیاز دارد.

اوایل امسال، شرکت تسلا اعلام کرد که میلیارد‌ها دلار برای خرید کارت گرافیک‌های هوش‌مصنوعی شرکت‌های انویدیا و AMD صرف خواهد کرد؛ و احتمالا این ارقام با خرید بیشتر کارت گرافیک از انویدیا افزایش پیدا خواهند کرد. اخیرا شرکت تسلا ۵۰۰ میلیون دلار بر روی ابر‌کامپیوتر Dojo سرمایه‌گذاری کرده است؛ که این مبلغ معادل با قیمت ۱۰,۰۰۰ کارت گرافیک هوش‌‎مصنوعی H100 انویدیا است.

ایلان ماسک در ماه ژانویه گفت: “شرکت تسلا امسال مبلغ بیشتری نسبت به قبل برای خرید سخت‌افزار شرکت انویدیا صرف خواهد کرد. در حال حاضر برای در رقابت ماندن در حوزه ی هوش مصنوعی، به سرمایه‌گذاری چند میلیارد دلاری سالانه نیاز است”.

اتاق خبر مستر جانبی

منبع: https://techfars.com/281107/elon-musk-agi/