در بزرگ‌ترین پرونده ضد انحصار ایالت متحده از سال ۲۰۱۹, سلطه موتور جست‌وجوی گوگل در حال محاکمه و به چالش کشیده شدن است.

فیل ویزر Phil Weiser دادستان کلرادو یکی از افراد شاخص در ایجاد پرونده علیه گوگل که قرار است از روز ۱۲ سپتامبر آغاز شود می‌گوید این شرکت به دلیل انحصاری که در اختیار دارد و برای خود هیچ رقیبی نمی‌بیند ابایی از قراردادن تبلیغات دروغ و اشتباه بر سر راه کاربران خود ندارد. او اضافه کرد با تسلط بیشتر گوگل و تثبیت حضور خود این شرکت می‌تواند به‌صورت خیلی تهاجمی‌تر به‌قرار دادن این تبلیغات اقدام کند.

وزیر و سایر دادستان‌های کل ایالتی که در این پرونده دخیل هستند گوگل را به استفاده ناصحیح و غیرقانونی از سهم ۹۰ درصدی خود در میان موتورهای جستجو متهم می‌کنند و می‌گویند این شرکت مصرف‌کنندگان را در شرایط بدتری نسبت به یک رقابت واقعی قرار می‌دهند. تقریباً در هر روز هفته تا اواخر ماه نوامبر، قاضی ناحیه ایالات متحده آمیت مهتا در دادگاه خود در واشنگتن‌دی‌سی شهادت مسئولان در این پرونده را خواهد شنید.

انتظار می‌رود در این دادگاه مدیرعامل گوگل ساندار پیجای Sundar Pichai، مدیران شرکت‌های رقیب از جمله اپل و سامسونگ و تعدادی از کارشناسان مربوط به حوزه ضد انحصار به‌عنوان شاهد حضور پیدا کنند. احتمالاً حکم این دادگاه چندین ماه بعد اعلام و بعد از سال‌ها تجدیدنظر نظر نهایی صادر شود.

پرونده گوگل اولین موردی است که به محاکمه مجموعه‌ای از شکایت‌های ضد انحصاری دولتی علیه شرکت‌های بزرگ فناوری پرداخته است آن‌هم پس از اینکه دولت ترامپ و دادستان‌های کل ایالت اجرای این قانون را در سال ۲۰۱۹ تشدید کردند. لازم به ذکر است میلیون‌ها دلار از منابع مالیات‌دهندگان به این نبرد با گوگل اختصاص پیدا کرده است، پرونده‌ای که بنا به اظهارنظر وزیر دادگستری یکی از گران‌ترین دادگاه‌های ضد انحصار است.

آخرین پیروزی بزرگ دولت ایالت متحده در دادگاه در برابر یکی از غول‌های فناوری در دوران رونق اینترنت رخ‌داده بود زمانی که مایکروسافت در د.ران سرعت پایین اینترنت و نیاز به دیسک برای نصب نرم‌افزارها مجبور شد از اجبار قراردادن مرورگر اینترنت اکسپلورر خود به رقیبش نت اسکیپ صرف‌نظر کند.

منبع: wired

اتاق خبر مستر جانبی

منبع: https://techfars.com/260961/is-googles-search-engine-smart-or-sneaky-a-trial-court-judge-will-decide/