همکاری اپل و متا در زمینه هوش مصنوعی می‌تواند به توسعه فناوری‌های جدید کمک کند. با ورود اپل به مسابقه هوش مصنوعی، این شرکت اکنون به دنبال کمک از شرکای خود است.

اپل در طی رونمایی از هوش مصنوعی Apple Intelligence در آغاز این ماه، بیان کرد که قصد همکاری با شرکت OpenAI را دارد تا ChatGPT را در نسخه بازسازی شده Siri منتشر کند. حالا بنابر گزارش‌‌ها، اپل و شرکت مادر فیسبوک، متا، در حال مذاکره برای قراردادی مشابه هستند. اما ظاهرا این مذاکرات هنوز نهایی نشده‌اند و ممکن است که منحل شوند.

به نظر می‌رسد که اپل دارد مسیر هوش مصنوعی را با افزودن ویژگی های مبتنی بر هوش مصنوعی (مانند پیشنهادات نوشتاری و ایموجی‌های سفارشی) به محصولات موجود خود آغاز می‌کند. شاید تأکید بر کاربردی بودن به جای ویژگی‌های جلب توجه‌ کننده، راز اتخاذ هوش مصنوعی باشد. پس از این، اپل می تواند از این شراکت‌ها برای فراتر رفتن از توانایی‌های مدل‌های هوش مصنوعی خود بهره ببرد.

بنابراین همکاری با متا می‌تواند وابستگی اپل به تنها یک شریک را کاهش دهد و همزمان برای فناوری هوش مصنوعی مولد متا اعتبار ایجاد کند. ظاهرا اپل پیشنهادی برای پرداخت بابت این شراکت‌ها نداده است و به جای آن، امکان توزیع را به شرکای هوش مصنوعی ارائه می دهد که سپس می توانند اشتراک‌های پریمیوم خود را بفروشند.

ایلان ماسک، یکی از بنیانگذاران OpenAI که اکنون با آن شرکت از طریق استارتاپ جدید خود، xAI، رقابت می کند، از آنجا که درباره امکان ادغام عمیق ChatGPT با سیستم عامل‌های اپل نگران بود، به منع دستگاه‌های اپل از شرکت‌های خود تهدید کرده و اپل اظهار داشت که قبل از به اشتراک گذاشتن هر سوال و داده‌ای با ChatGPT، از کاربران اجازه خواهد خواست.

همچنین با وجود عرضه Apple Intelligence به همراه جدیدترین نسخه سیستم عامل‌های خود (iOS 18, iPadOS 18, and macOS Sequoia) در طول امسال، شرکت اپل قصد دارد از ورود این تکنولوژی به اتحادیه اروپا جلوگیری کند. این به دلیل وجود قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا می‌باشد که قرار است رقابت در بازارهای دیجیتال را تشویق کند. اپل درباره قابلیت‌های iPhone mirroring و اشتراک گذاری صفحه SharePlay نیز همین نظر را دارد.

اپل در بیانیه‌ای گفت: «ما نگران احتمال این هستیم که الزامات مشارکت پذیری DMA ما را وادار کند که صداقت محصولات خود را طوری به خطر بیندازیم که حریم خصوصی کاربر و امنیت داده‌ را تهدید کند.»

اتاق خبر مستر جانبی

منبع: https://techfars.com/290351/apple-might-partner-with-meta-on-ai/