طبق یک گزارش جدید، ظاهرا مدل‌های آیفون ۱۶ پرو و آیفون ۱۶ پرو مکس از مودم نسل بعدی اسنپدراگون X75 5G که بسیار سریعتر و کم‌مصرف‌تر است استفاده خواهند کرد. این مودم می تواند mmWave و sub-6GHz را پوشش دهد و توسط کوالکام در فوریه گذشته معرفی شد. این مودم در مقایسه با اسنپدراگون X70 حدود ۲۵ درصد فضای کمتری را اشغال می‌کند.

بر اساس گزارش امروز، اپل برخلاف نسل‌های قبلی آیفون که در آن‌ها همه مدل‌ها (به جز مدل ارزان‌تر SE) از یک مودم مشترک استفاده می‌کردند، سال آینده فقط در مدل‌های پرو آیفون از مودم نسل بعدی کوالکام بهره خواهد برد. مدل‌های غیر پرو یعنی آیفون ۱۶ و آیفون ۱۶ پلاس همچنان از مودم اسنپدراگون X70 5G استفاده خواهند کرد.

مودم X75 5G از اتصال ۵G Advanced پشتیبانی می‌کند که نسل بعدی اتصال ۵G بوده و نوعی حرکت به سمت فناوری ۶G محسوب می‌شود. مشابه اتفاقی که اپل در سال ۲۰۱۵ با آیفون ۶s با عنوان “LTE Advanced” انجام داد، این شرکت ممکن است از سری آیفون ۱۶ پرو به عنوان “۵G Advanced” یاد کند.

اپل به‌تازگی قراردادی با کوالکام امضا کرده که به موجب آن تا سال ۲۰۲۶ از مودم‌های ۵G کوالکام استفاده خواهد کرد. اپل همچنین روی مودم ۵G خود کار می‌کند اما با مشکلاتی زیادی مواجه شده است.

اتاق خبر مستر جانبی

منبع: https://techfars.com/263331/analyst-says-apple-will-restrict-use-of-qualcomms-next-gen-5g-modem-to-the-iphone-16-pro-line/