طبق گزارش رویترز، AMD و انویدیا در حال طراحی تراشه‌های مبتنی بر فناوری آرم جهت استفاده در کامیپوترهای ویندوزی هستند. این اقدام ممکن است فروش پایین کامیپوترهای ویندوزی مبتنی بر آرم را افزایش دهد و همچنین سهم بازار کوالکام را کاهش دهد.

کوالکام چندین سال است که تنها تامین کننده تراشه‌های کامیپوترهای ویندوزی مبتنی بر آرم است، اما قرارداد این شرکت با مایکروسافت در سال ۲۰۲۴ به پایان خواهد رسید. تراشه‌های AMD و انویدیا احتمالا در سال ۲۰۲۵ وارد بازار خواهند شد.

ظاهرا مایکروسافت دو شرکت AMD و انویدیا را تشویق کرده تا قابلیت‌های پیشرفته هوش مصنوعی را در تراشه‌های خود اضافه کنند. بنابراین این تراشه‌ها می‌توانند برای افراد حرفه‌ای‌ که با برنامه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی سروکار دارند مناسب باشند.

مایکروسافت به‌تازگی Windows Copilot را بر پایه هوش مصنوعی معرفی کرده ا تو این شرکت بر قابلیت‌های هوش مصنوعی در تراشه‌ها تاکید دارد.

تراشه‌های پی‌سی کوالکام همواره به خاطر عمر باتری طولانی و گزینه‌های اتصال بیشتر مورد تحسین قرار گرفته‌اند، اما این تراشه‌ها عملکرد رصاست‌بخشی نداشته‌اند. ورود AMD و انویدیا به این حوزه می تواند کوالکام را برای بهبود عملکرد تراشه‌های خود تحت فشار قرار دهد.

هنوز مشخص نیست که تراشه‌های ویندوز مبتنی بر آرم AMD و انویدیا چه زمانی عرضه خواهند شد، اما رویترز گزارش داده که این اتفاق ممکن است در اوایل سال ۲۰۲۵ بیفتد.

اتاق خبر مستر جانبی

منبع: https://techfars.com/264629/amd-and-nvidia-reportedly-designing-arm-based-windows-chips/