افزایش میزان تقاضا برای کامپیوترهای قابل حمل در ابتدای مراحل پاندمی کرونا باعث شد تا فروش تبلت‌ها با افزایش قابل توجهی روبه‌رو شود اما میزان تقاضا برای این محصولات در چند فصل اخیر رو به کاهش بوده است. با این وجود برخی از شرکت‌های تولیدکننده‌ی تبلت موفق شدند تا در این شرایط نیز به فروش مناسبی دست پیدا کنند.

بر اساس گزارش شرکت تحقیقاتی Strategy Analytics، میزان فروش تبلت‌ها در سه‌ماهه‌ی دوم سال جاری میلادی در مقایسه با بازه‌ی زمانی مشایه در سال 2021 با کاهشی 15 درصدی به 38.9 میلیون واحد رسیده اما شرکت IDC اعلام کرده است که این بازار با رشد ناچیز 0.15 درصدی، فروش 40.5 میلیون واحدی را تجربه کرده است. هرچند که این دو شرکت بر سر میزان فروش تبلت‌ها با یکدیگر اختلاف نظر دارند، اما هر دوی آن‌ها اپل را به عنوان برترین شرکت در سه‌ماهه‌ی دوم 2022 معرفی کرده‌اند.

اپل موفق شد تا در بین ماه‌های آپریل تا ژوئن تعداد 12.6 یا 14.8 میلیون آیپد را به‌فروش برساند و 31 یا 38 درصد از بازار این محصولات را به خود اختصاص دهد. هر چند که آمار فروش تبلت‌های اپل به‌طور دقیق مشخص نیست اما بدون شک این شرکت عملکرد بهتری را نسبت به سایر رقبا در این بازار به‌ثبت رسانده است. سامسونگ نیز با افتی دورقمی نسبت به سه‌ماهه‌ی دوم سال 2021 در رتبه‌ی دوم لیست برترین شرکت‌های تولیدکننده تبلت‌ در سال 2022 قرار گرفت.

فروش جهانی تبلت

عملکرد ضعیف سامسونگ باعث شد تا بازار تبلت‌های اندرویدی افت 21 درصدی را تجربه کند. همچنین سهم سیستم‌عامل اندروید برای اولین بار در یک دهه‌ی اخیر به کمتر از 50 درصد رسید و سهم سیستم‌عامل‌های آیپد او اس و ویندوز نیز به‌ترتیب به 38 و 11 درصد افزایش پیدا کرد.

منبع: PhoneArenaاتاق خبر مستر جانبی

منبع: https://techfars.com/228772/latest-global-tablet-market-sales-q2-2022/