وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید اسپیس ایکس به‌دروغ ادعا می‌کند که اجازه استخدام شهروندان غیرآمریکایی را ندارد.

تحقیقات پیرامون قانون تبعیض‌آمیز شرکت اسپیس ایکس پس از اتهاماتی که توسط یک کارگر خارجی اعلام شد توسط وزارت دادگستری آغاز شده است. وزارت دادگستری ادعا می‌کند که اسپیس ایکس از سپتامبر سال ۲۰۱۸ تا ماه می ۲۰۲۲ از قبول درخواست پناه‌جویان و پناهندگان برای استخدام و حتی درنظرگرفتن پیشنهادات آنها به دلیل وضعیت شهروندی آنها خودداری کرده است.

بنا بر قوانین آمریکا به کسانی که پناهندگی داده شده است. امکاناتی از جمله امکان‌داشتن شغل در ایالت متحده، امکان دریافت کارت تأمین اجتماعی و امکان اجازه سفر خارجی عطا شده است و می‌توانند برای آوردن اعضای خانواده به این کشور نیز درخواست دهند.

وزارت دادگستری می‌گوید شرکت اسپیس ایکس ادعا می‌کند بنا بر قوانین کنترل صادرات تنها کسانی می‌توانند استخدام شوند که دارای گرین کارت هستند. درصورتی‌که در ایالت متحده چنین محدودیت‌هایی وجود ندارد و گفته شرکت اسپیس ایکس در این مورد اصلاً درست نیست. مشاغلی که ادعا شده است دارای چنین محدودیت‌هایی هستند و به علت پناهندگی در نظر گرفته نشده‌اند طیف زیادی را از جمله مهندسی موشک گرفته تا نظافت و آشپزی شامل می‌شود. در همین راستا وزارت دادگستری آمریکا از اسپیس ایکس خواسته تا برای جبران این اشتباه به دلیل تبعیض‌هایی که صورت‌گرفته به افرادی که تحت‌تأثیر این بی‌عدالتی قرار گرفته‌اند بازپرداخت ارائه شود.

این شکایت‌ها برای شرکت‌های زیر نظر ایلان ماسک تازگی ندارد و رفتارهای تبعیض‌آمیز زیادی در شرکت‌های ایلان ماسک گزارش شده است. همچون گروهی از کارمندان سابق رسانه اجتماعی X (توییتر سابق) که در ماه جاری به دلیل رفتارهای حاوی تبعیض نژادی و جنسیتی از او شکایت کرده‌اند.

منبع: bbc

اتاق خبر مستر جانبی

منبع: https://techfars.com/259381/business-66610725at_mediumrssat_campaignkaranga/